A klasszikus kézimunka egyre inkább divatba jön újra, hímzés-kötés-horgolás, a jelen legnagyobb kézműves divatjai. Hímezni a pótnagyink, Magdus néni nővérétől, Helga nénitől tanultam, eléggé régen – hadd, ne írjam ide, hogy 30-35 éve, de most nem egy klasszikus hímzés oktató bejegyzés következik, hanem egy igazán új-hullámos. Egy szekrény hátlap (született nevén HPL) lapra hímeztem geometrikus mintákat, melyeket készítés közben 3-4-szer vissza is szedtem, mert nem tetszett. Már ekkor láttam, hogy ez a lap remek megoldás, hiszen mindenféle rongálás nélkül lefejthető róla a minta, és bármikor bármi újra ráhímezhető. Szóval a lapok most épp geometrikusak, de nyárra már remek ötletem van – keresztszemezni fogok rá.
De ne szaladjunk ennyire előre, megmutatom, hogy hogyan készítettem ezt a táblácskát. Amire szükséged lesz:
- 1 db szekrény hátfal lap (HPL), melyet 4-es fúróval, 3×3 cm-es raszterben fúrtam ki. A lap maga 30×42 cm-es, azaz A3-as méretű
- színes fonalak
- egy hatalmas lyukú varrótű
- olló
- papír, ceruza, ha esetleg megterveznéd a mintát előre
Én most sokat tanakodtam a mintán – mondom, 3-szor szedtem vissza teljesen, negyedik alkalommal csak félig – így aztán jobbnak gondoltam papírra vetni a dolgot, és megtervezni a tutit.
Első lépésben csomózd meg a fonalat a lap hátoldalán, majd indulhat a hímzés. A hímzés most nagyon egyszerű, lyukakat kötünk össze pálcika öltéssel.
Nálam most ezek az egymásba kapaszkodó kockák lettek a befutó minta, készítettem belőle egy felnagyított változatot is, megmutatom az milyen, de ez a minta a visszaszedettek csapatát erősíti :).
Amikor készen vagy a minták felhímzésével, akkor a fonalat gondosan kösd el a tábla hátoldalán. Majd gyönyörködj a művedben és ha már nem tetszik, bontsd le és hímezz újat!
Reméljük, tetszett bejegyzésünk, ha igen, nézz körül többi DIY anyagunk között is! És apropó hímzés! A nem hímzett, hanem rajzolt mintás, öltésekkel díszített párnáinkat láttátok már? Nem, akkor gyertek, megnézni!